Category Archives: Совети

Здраво Слабеење со Диета 5:2

диета за брзо слабеењеШто е диета 5:2?

Диетата 5:2 е всушност режим на исхрана со која пет денови во неделата можеме да конзумираме што сакаме односно да си јадиме „нормално“, а два дена во неделата мораме да внимаваме што внесуваме во нашето тело.

Поради фактот што оваа диета е многу проста и лесна, во моментов е многу популарна и е диета број еден за многу луѓе со зголемена телесна тежина.

Суштината на диетата е следната: Пет денови во неделата можеме да ги задржиме нашите прехрамбени навики и да конзумираме она што вообичаено го јадеме, а два дена во неделата мораме да се придржуваме на правилото во телото да внесеме не повеќе од 500 калории за жени и 600 калории за мажи. Се разбира доколку внесете 550 калории наместо 500 или за мажи доколку внесете 700 наместо 600 тоа не значи дека диетата е упропастена, туку дека резултатите на диетата нема да бидат толку добри колку што сте очекувале. Доколку правилно ја држите оваа диета можете да очекувате намалување на телесната тежина и до три килограми месечно.

Со ограниченото внесување на прехрамбени материи во организмот во овие два дена, нашето тело „влегува“ во мод на одмарање и поправка на клеточно ниво. Исто така голема корист од оваа диета е што во овие два дена ние му даваме „слободен ден“ на нашиот дигестивен систем и останатите органи (од кои најважен е панкреасот) кои се поврзани со него. Continue reading

Диета за време на авионски летови

диета за време на летањеСекое патување предизвикува стрес и нервози. Нарочито ако патуваме со авион и менуваме временски зони. Сепак со мало планирање на нашата диета можеме да избегнеме големи непријатности.

Стресот и нервозата често започнуваат неколку дена пред да полетаме. Каде да купиме авионски билети, што да понесеме со нас, а сепак да не биде целиот наш гардеробер, како да пристигнеме на аеродром? Тоа се само некои од проблемите што треба да ги решиме… За среќа информирањето, резервацијата и купувањето на авионски билети, денес можеме да ги решиме преку интернет. Откако сме купиле или резервирале авио билет, можеме да се концентрираме на другите аспекти на нашето патување, пред се како најдобро да ги поднесиме сите искушениа кои аеродромските гужви, аеродромското обезбедување, полетувањето, самиот авионски лет, слетувањето итн…

Тајната на доброто патување со авион е нашата диета односно исхрана пред и за време на летот. Постои храна која во никој случај не треба да ја конзумираме пред полетувањето или за време на самиот лет. Continue reading

Што е здрава исхрана?

Што е тоа здрава исхрана?

Доколку читаме, гледаме или ги слушаме нутриционистите и експертите за здрава исхрана, добиваме впечаток дека секоја храна е корисна или штетна за нешто. Храната која за определена личност со определени здравствени и физички предиспозиции е корисна, лесно може да биде штетна за личност која има спротивни предиспозиции.

здрава храна

На пример, храната која е богата со протеини е корисна за личности кои сакаат да го намалат процентот на телесни масти и да го зголемат процентот на мускулна маса, но е штетна за личности кои имаат определени проблеми со бубрезите.

Затоа не треба „слепо“ да се држиме до препораките и советите кои најчесто ги восприемаме од медиумите, но самите да се едуцираме и да пронајдеме што би можело да се дефинира како здрава или корисна исхрана за нас самите.

Како да постапуваме со најзастапените прехрамбени продукти а да не згрешиме? Continue reading

Диети за секој ден

Има две врсти на диети:

– Диети на кои се придржуваме со челична дисциплина и кои во поголем број од случаевите делуваат и

– Диети на кои се придржуваме првите неколку дена а потоа почнуваме со забушавање… Тие најчесто не ни ги даваат посакуваните резултати.

Затоа диетите не треба да ги сватиме како начин на исхрана во ретки периоди, туку треба да ги усвоиме како нормална исхрана во секојдневниот живот.

Еве неколку прости примери на диети кои ќе ни овозможат да ослабиме. Continue reading

Пет прехрамбени продукти за кои мислите дека се добри

malini i borovinki ovosjeАко држите диета и се обидувате да изгубите неколку килограми, најлошото нешто е неинформирано да се држите до некои сваќања кои модерната медицина и нутриционистика ги има отфрлено. Овие прехрамбени продукти можат да ве саботираат, а вие исфрустрирани да се откажете од уште еден обид и без да знаете зошто вашата диета не е успешна.
1. Прв продукт на листата е пченичниот леб.
Многу луѓе го јадат овој леб затоа што си мислат дека е подобра опција од обичниот бел леб. Може да биде точно, но треба да внимавате дали е направен од цело зрно и/или има додатоци од ’рж и овес. Доколку е така, тогаш лебот е добар затоа што во него има диетални влакна и други состојки кои ќе ви помогнат да го смалите вашето стомаче. Но повеќето од овие лебови се само потемни верзии од обичниот бел леб. Ако е потемен тоа не значи и дека е поздрав. Во повеќето случаеви овие лебови се многу слични по нутритивна вредност.

2. Печени компири.
Без многу калории и со одлична хранлива лушпа, печените компири се многу популарни кај лицата кои држат диета. Но мора да се нагласи дека печените компири содржат доста скроб кој телото го третира на ист/сличен начин како и шеќерот. Дијабетичарите и сите со инсулински отпор (познат и како метаболитички синдром), треба да го избегнуваат скробот бидеќи може да предизвика покачување на гликозата во крвта. Continue reading

Колку калории има во сојата

соини шницли соино млеко печена сојаАко сте љубители на вегетаријанските диети или само сакате да го редуцирате внесувањето на месото, сојата е вистински заменски продукт. Во сојата има многу малку масти, а е богата со протеини и јагленохидрати односно шеќери.

Историски факти: Сојата потекнува од Источна Азија и како растение била масовно одгледувана во Јапонија и Кина. Заслужни за нејзиното ширење во Централна Азија се будистичките калуѓери од каде сојата се раширила низ целиот свет. Успешноста на ширењето на оваа култура се должи на нејзината огроман вредност како храна со одлични карактеристики и одлично избалансиран однос помеѓу протеините, шеќерите и мастите.

Конзумирајте околу 50 до 70 грама на соини шницли во текот на еден ден. Во 50 грама соини шницли има 168 калории, односно 100 грама соини шницли содржат 336 калории. Во соините шницли има 61 процент протеини, 36 проценти јагленихидрати и само 6 проценит масти.
Во 100 грама соини зрна има 432 калории, а процентот на протеини е од 43 до 50, во зависност од врстата на протеини и начинот на припремање.
шницли од соја
Сојата исто така може да се конзумира и во други облици како што се соиното млеко, сирењето, соја сосот, а најлесен и наједноставен начин за конзумирање на сојата се печените соини зрна кои можат да се набават во скоро сите наши продавници во мали пакувања од 70-100 грама па лесно можеме да ги носиме со себе и да ни бидат одлична ужина.
За повеќе идеи како да ја збогатите вашата исхрана со протеини погледнете го нашиот претходен натпис Најдобри извори на протеини.

Десет Најдобри Извори На Протеини

Протеините, покрај мастите и јагленохидратите се најважните составни делови на секоја храна. Колку протеини треба да внесуваат луѓето е сеуште дискутабилно, но генерално кај нутриционистите постои согласување дека жените помеѓу 19 и 70 години би требало да конзумираат не помалку од 46 грама протеини, а мажите од истата возраст не помалку од 56 грама протеини. Continue reading

Ослабете без диети

Oslabete bez dieti

Не можете да ги смените вашите прехрамбени навики?

Тогаш овие наши совети за слабеење без диета добро ќе ви дојдат.

1. Испијте барем половина литар вода, веднаш откако ќе се разбудите. Тоа е не само добар начин да ја надоместите водата која сте ја потрошиле за време на ноќниот сон, но е и вистински начин потполно да го разбудите вашиот организам. Во текот на денот морате да конзумирате вода во количина која е за 25 пати помала од тежината на вашето тело. Значи доколку имате 80 килограми, минималната количина на вода која треба да ја внесете е 3,2 литри, а за 100 кг – 4 литри.

2. Испланирајте повеќе физички активности. Половина час пешачење претпладне и половина после пладне можат да ги потрошат калориите кои сте ги внесле со вашиот најобилен оброк. Ако не можете да најдете време за пешачење, одделете барем по 10 минути и искористете ги за качување и слегување по скали. Се разбира ние не сме врвни експерти за диети и фитнес, па не морате да не послушате. Можете едноставно да си „измислите“ друга физичка активност која добро би ве загреала и испотила. Continue reading